SCENY ZZA KADRU
Do wszystkich zainteresowanych pracą nad filmem: najważniejsze elementy to czas, empatia i energia. Nasz film został zrealizowany w ciągu 9 miesięcy przy bardzo niskim budżecie. Od początku wszystkie osoby zaangażowane do tego projektu czuły głębokie poczucie misji. Największą motywacją do działania była historia głównego bohatera i realizacja misji, którą realizuje.
Pierwsza iskra
W grudniu 2018 r. Jonathan zobaczył profesora Malinowskiego podczas jego wywiadu w telewizji na temat zmian klimatu. Wtedy Ramsey wpadł na pomysł aby zrobić film dokumentalny, portret naukowca, który przedstawi obecną sytuację klimatyczną jako fachowiec, ale i zwykły człowiek. Jonathan od początku chciał dowiedzieć się więcej o Profesorze. Przede wszystkim interesujące było dla reżysera doświadczenie Szymona jako naukowca, który dorastał w komunizmie i obserwował jak Polska zmienia się na przestrzeni tych kilkudziesięciu decydujących lat. Jonathan skontaktował się z Profesorem przez e-mail. Umówili się na kawę nie mając pojęcia, co z tego wyniknie. Spotkanie było planowane w lutym 2019 r. Na dzień przed terminem, w którym miało się ono odbyć, zmarł ojciec Profesora, Ryszard. Nie było pewne czy Profesor w ogólne zechce wziąć udział w projekcie. W marcu zgodził się na przeprowadzenie próbnego wywiadu.
Etap badań wiosna / lato 2019
Nasza przygoda filmowa rozpoczęła się w kwietniu od zdjęć próbnych w biurze Profesora. Podczas tej sesji Profesor udostępnił nam taśmy 8 mm z archiwum zmarłego ojca. W trakcie rozmowy okazało się, że to archiwum zawiera bardzo dużo materiałów. Część z nich mogliśmy wykorzystać w filmie.
W lipcu, po wielu dyskusjach przy kawie, zrobiliśmy 3 godziny nagrań testowych. Profesor siedział w studio, a reżyser zadawał mu kolejne skomplikowane pytania. Równocześnie Ramsey troszczył się o to aby Profesor mógł swobodnie na nie kolejno odpowiadać. Nagrania były punktem wyjścia do dalszej pracy nad filmem.
Sierpień 2019
Scenariusz został napisany w sposób, który pozostawiał wiele miejsca na improwizację. Byliśmy otwarci na to, co się wydarzy. Na przykład: mieliśmy rozpocząć główne nagrania we wrześniu, ale poziom Wisły był wyjątkowo niski w sierpniu. Spontanicznie zorganizowaliśmy sesję zdjęciową na łodzi naszego przyjaciela, Michała Konopy, przemierzając rzekę.
Wrzesień / październik 2019
Większość zdjęć zrealizowaliśmy we wrześniu i w październiku 2019 r. Wykłady to ogromna część życia Profesora. Dlatego staraliśmy się uzyskać jak najwięcej materiałów ze spotkań Profesora ze słuchaczami. Filmowaliśmy go w trakcie spotkań z grupą Nauka o klimacie, podczas wykładów w ramach Festiwalu Nauki, konferencji ONZ i PAN, a także w czasie publicznej dyskusji z Marcinem Dorocińskim i studentami na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Z tego miejsca składamy specjalne podziękowania dla Magdaleny Cieślewskiej i Marcina Dorocińskiego.
Piotrków Trybunalski / Skierniewice / Bełchatów
Nasza pierwsza wspólna podróż była do Piotrkowa Trybunalskiego. Po drodze zatrzymaliśmy się na zdjęcia w Skierniewicach, gdzie akurat była dramatyczna sytuacja z dostępem do wody. Dosłownie brakowało wody.
W Piotrkowie Trybunalskim znajduje się lotnisko, z którego wystartowaliśmy aby nakręcić sekwencję na temat doświadczeń Profesora związanych z elektrownią Bełchatów. Specjalne podziękowania dla naszych pilotów, Michała i Rafała! Sprawili, że proces filmowania był naprawdę bezpieczny i przyjemny.
Kiedy kręciliśmy sekwencję w parku, z elektrownią w tle, był bardzo silny wiatr.
Radom
Kolejnym przystankiem był Radom, miejsce w którym urodził się i dorastał Profesor. Do Warszawy wróciliśmy późnym wieczorem.
To był naprawdę długi dzień.
Protest klimatyczny
20 września odbył się międzynarodowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Z naszych informacji wynika, że był to największy protest klimatyczny jaki miał dotąd miejsce w Polsce. Nie mogło nas tam zabraknąć.
Nad morzem / Żarnowiec
Następnego dnia po protestach obudziliśmy się wcześnie i pojechaliśmy do elektrowni Żarnowiec w województwie pomorskim. Ojciec Profesora był generalnym projektantem tego miejsca. W pobliżu znaleźliśmy park dinozaurów z wieżą widokową.
Następnie pojechaliśmy do Dębek, gdzie kręciliśmy piękne wybrzeże Bałtyku.
Dzień zakończyliśmy na Mierzei Rewskiej, malowniczym punkcie z otaczającą nas wodą. Podczas kręcenia było akurat dużo turystów. musieliśmy się natrudzić aby ustawić takie kadry, w których będzie tylko Profesor.
Rano obudziliśmy się przed wschodem słońca aby zrealizować zdjęcia w gdyńskim porcie. Następnie nakręciliśmy zakończenie filmu na Klifie Orłowskim. To był wyjątkowo spokojny dzień, z którego byliśmy bardzo zadowoleni.
Warszawa
Nasze kolejne spotkanie odbyło się w dniu wyborów parlamentarnych, 13 października. Spacerowaliśmy z Profesorem po Rondzie Daszyńskiego i Centrum stolicy. Nagrywaliśmy jego spontaniczne odpowiedzi na nasze pytania. On nawet jeździł dla nas na hulajnodze!
Tego samego dnia, wieczorem, nakręciliśmy wywiad w Halo Radio, który został wykorzystany na początku filmu. Specjalne podziękowania dla Agaty Skrzypczyk i tamtejszej załogi, która była do nas bardzo przyjaźnie nastawiona!
Kabaty
Początkowo planowaliśmy nakręcić sekwencję w Tatrach, ale z powodów organizacyjnych zmieniliśmy scenę na Las Kabacki, który znajduje się w pobliżu domu profesora na warszawskim Ursynowie. Udało nam się mieć świetną pogodę i zrobić kilka dobrych ujęć.
Listopad 2019 / Mieszkanie ojca
Postać ojca profesora Malinowskiego miała ogromny wpływ na nasz film. Jego mieszkanie było ostatnim miejscem do którego dojechaliśmy z kamerą. Byliśmy tam tuż przed planowanym remontem. Zastaliśmy mieszkanie wypełnione masą dokumentów i fotografii. Niesamowite jest to, że mogliśmy je zobaczyć i włączyć do filmu.